Prikaz oglarjenja na Kočevskem

Oglarjenje na Kočevskem ima dolgo tradicijo in pomembno mesto v kulturni dediščini regije. Ta praksa je skozi stoletja omogočala preživetje številnim družinam, saj je proizvodnja oglja igrala ključno vlogo v razvoju železarstva, steklarstva in drugih obrti, ki so potrebovale visokokakovostno gorivo. Kočevski gozdovi, bogati s kakovostnim lesom, so predstavljali idealno osnovo za oglarjenje.

Na letošnjem Kočevsko Outdoor Festivalu 2025 bo oglje nekakšna rdeča nit celotnega dogajanja – od petka do nedelje bomo skozi šport, kulinariko in tradicijo spoznavali to staro veščino. 

V petek bo zmagovalka vertikalnega teka na Fridrihštajn simbolično prižgala oglarsko kopo, ki bo postavljena v MTB centru v Kočevju, kjer bo tudi štart vertikalnega teka in petkov prevzem številk. V soboto bo oglje zaživelo v kulinaričnih doživetjih, kjer bodo obiskovalci lahko okušali jedi, pripravljene na oglju ali pa z njegovo primesjo, ter spoznali njegov pomen v lokalni tradiciji.

Postopek oglarjenja

Oglarji so uporabljali posebne tehnike za pripravo lesenih kop, kjer se je les s počasnim in nadzorovanim izgorevanjem spreminjal v oglje. Proces je zahteval izjemno natančnost in stalno prisotnost oglarja, ki je moral nadzorovati ogenj, da bi preprečil premočno izgorevanje in izgubo lesa. Ta dejavnost je bila večinoma sezonska in je zahtevala fizično vzdržljivost ter tehnično znanje.

Družbeni in kulturni pomen

Oglarjenje je močno zaznamovalo življenje prebivalcev Kočevskega, ne le kot gospodarska dejavnost, temveč tudi kot kulturna praksa. Oglarji so razvili specifične rituale in znanja, ki so se prenašala iz roda v rod. Ta tradicija je bila pogosto povezana z življenjem v tesnem stiku z naravo, kar je oblikovalo tudi značaj ljudi na tem območju.

Danes

Danes oglarjenje na Kočevskem nima več ekonomskega pomena, kot ga je imelo nekoč, a njegova kulturna in zgodovinska vrednost ostajata živi. Nekateri entuziasti in lokalne skupnosti obujajo to tradicijo z organizacijo prireditev, predstavitev postopka oglarjenja in promocijo kot dela naravne in kulturne dediščine regije. Takšni dogodki pomagajo ohranjati spomin na pomembno gospodarsko in kulturno dejavnost preteklosti ter povečujejo prepoznavnost Kočevske.

Ekonomičnost oglarjenja

Proizvodnja oglja je še vedno dobičkonosna dejavnost vendar pa sodobni oglarji to dejavnost pogosto vključujejo tudi v turistično ponudbo, kar povečuje njeno vrednost in privlačnost.

Zgodovinski vidik

  • Les za oglje: Na Kočevskem so uporabljali predvsem bukov les, saj ta proizvaja kakovostno oglje, ki je bilo primerno za industrijo in domačo uporabo (najboljše oglje pa naj bi bilo iz leske). Zaradi obsežnih bukovih gozdov je bila regija idealna za oglarjenje.
  • Povezava z železarstvom: Oglje je bilo ključno gorivo za taljenje železove rude, ki so jo pridobivali v bližnjih rudnikih. Železarne na Kočevskem in v okolici so bile odvisne od stalnih dobav oglja.

Družbeni in gospodarski vplivi

  • Oglarjenje ni bilo le posamezna dejavnost, ampak celoten način življenja. Družine so živele ob kopah in ustvarile začasna naselja v gozdovih, kjer so preživljale mesece, dokler proces oglarjenja ni bil končan.
  • Oglarji so pogosto živeli v težkih razmerah in bili izpostavljeni številnim nevarnostim, kot so gozdni požari, dolgotrajna izpostavljenost dimu in osamljenost.
  • Oglarstvo je povezovalo skupnosti in omogočalo tesno sodelovanje med oglarji, prevozniki lesa in rudarji.

Oglarjenje v 20. stoletju

  • S tehnološkim napredkom in razvojem novih goriv (npr. premog in kasneje nafta) je oglarjenje postopoma izgubilo gospodarski pomen.
  • Do sredine 20. stoletja je oglarjenje na Kočevskem skoraj popolnoma zamrlo, razen v redkih primerih za lokalne potrebe.

Zanimivosti

  • Ena izmed zanimivosti je prikaz postopka izdelave oglja oziroma prikaz izdelave oglarske kope, kar pritegne obiskovalce, ki želijo spoznati življenje v preteklosti.
  • Oglarji so imeli lasten besednjak in izraze, povezane z njihovim delom. Na primer, izraz “kopati” ni pomenil kopanja v zemlji, temveč postavljanje kop.
  • Kljub težkemu delu so mnogi oglarji verjeli, da je to delo povezano z določeno svobodo, saj so bili pogosto sami svoj gospodar.

Se vidimo od petka do nedelje na Kočevskem!

Tudi letos boste poleg tekaških doživetij imeli celo vrsto spremljevalnih aktivnosti in prikaz tradicije oglarjenja, je zagotovo odlična izkušnja tako za odrasle kot tudi za otroke.

Pridružite se nam na nepozabnem doživetju, kjer preteklost sreča sedanjost v osrčju skrivnostnega gozda Slovenije.

Pištkotki

Uporabljamo piškotke, ki nam pomagajo, da bo vaša izkušnja tukaj ena najboljših. Če niso po vašem okusu, jih lahko onemogočite ali o njih preberete v politiki zasebnosti.