Odkrijte divjino Kočevskih gozdov skozi trail tek
Če bi v Sloveniji morali najti nekaj najbolj divjih in odmaknjenih kotičkov, bi jih zagotovo iskali na Kočevskem. Obsežni gozdovi, ki so dom tudi številnim divjim živalim, pokrivajo dobršen del Kočevskega. Skrivajo pa še mnoge neodkrite bisere, pragozdove, prekrasne stezice in čudovito naravo, ki je zagotovo najlepša, ko je odeta v prekrasno zeleno barvo. Za vas smo zbrali nekaj najbolj zanimivih točk, ki jih boste lahko odkrili med našim dogodkom.
5 največjih zanimivosti na trasah
Divjina Kočevskega Roga, kjer najdemo še povsem nedotaknjeno naravo pragozdov, je dom tudi mnogim divjim živalim, kot so risi, volkovi, divje mačke, jeleni … in pa seveda najbolj znani prebivalci kočevskih gozdov – medvedi. Kočevski pragozdovi pa so bili prepoznani tudi širše, tako da so uvrščeni na prestižni seznam UNESCO svetovne naravne dediščine.
1. Pragozd Rajhenavski Rog
Pragozd Rajhenavski Rog je eden najbolje ohranjenih pragozdov v Sloveniji in se nahaja na območju Kočevskega Roga. Zajema približno 51 hektarjev in je del širšega območja zaščitenih gozdov. Gre za izjemno dragocen ekosistem s starimi bukovimi in jelovimi drevesi, nekatera stara več kot 500 let. Pragozd je nenaseljen in brez posegov človeka, kar omogoča naravno dinamiko rasti in razkroja dreves.
Vsi tekači, ki se boste odpravili na 30 ali 60 km razdaljo, pa boste tekli po obrobju tega prečudovitega dela Roga.
2. Vrhovi in razgledne točke
Na trasah vas čaka tudi nekaj vzponov. Najbolj poznani so zagotovo Veliki Rog, Lovski vrh in pa grad Fridrihštajn, ki vas po novem čaka na petkovem vertikalu.
Veliki Rog je najvišji vrh Kočevskega Roga, ki doseže višino 1.099 metrov. Nahaja se v osrčju gozdnatega območja in je priljubljena točka za pohodnike ter ljubitelje narave. Na vrhu pa vas čaka tudi razgledni stolp, tako da če se vam ne bo preveč mudilo proti cilju, si le vzemite kakšno minuto za ta lep razgled.
Lovski vrh je razgledna vzpetina v bližini Kočevja, ki doseže višino nekoliko nad 900 metrov. Nahaja se v gozdnatem območju Kočevskega Roga in je priljubljena med pohodniki ter ljubitelji narave. Z vrha se odpira čudovit razgled na Kočevsko dolino in okoliške gozdove. Območje je znano po bogati favni, vključno z rjavim medvedom, jeleni in drugimi divjimi živalmi.
Grad Fridrihštajn so danes le še slikovite ruševine nad Kočevjem, ki ležijo na nadmorski višini 970 metrov. Zgradil ga je Friderik II. Celjski v 15. stoletju za svojo ljubljeno Veroniko Deseniško. Grad je bil kmalu po njuni tragični zgodbi porušen, zato danes ostajajo le ostanki zidov. Kljub temu je priljubljena pohodniška točka, saj z vrha ponuja čudovit razgled na Kočevsko in okoliške gozdove.
3. Kraljica roga
Kraljica Roga je mogočna stara jelka v bližini pragozda Rajhenavski Rog, ena najveličastnejših dreves v Sloveniji. Njena višina je kar 55 metrov, obseg debla pa meri okoli 500 cm. Stara je več stoletij in simbolizira neokrnjeno naravo Kočevskega Roga.
Tik poleg kraljice roga pa potekajo tudi trase dogodka, tako da je vredno dobro opazovati okolico 🙂
4. Zapuščene vasi kočevskih nemcev
Na najdaljši trasi boste med potjo lahko opazili tudi kar nekaj ostankov opuščenih vasi, ki so jih nekdaj naseljevali Kočevski nemci.
Kočevski Nemci (Gottscheer) so bila nemško govoreča skupnost, ki se je v 14. stoletju naselila na območju Kočevske. Prišli so iz Tirolske in Koroške ter več stoletij ohranjali svoj jezik, kulturo in običaje. V času 2. svetovne vojne so večinoma zapustili Kočevsko, njihova naselja pa so bila po vojni zapuščena ali porušena. Danes njihova dediščina živi v zgodovinskih zapisih, krajevnih imenih in prizadevanjih za ohranjanje njihove kulturne zapuščine.
5. Kočevsko jezero
Ob Kočevskem se nahaja glavno prizorišče našega dogodka, tako da je jezero lahko odlična ohladitev za po teku oziroma lahko ob njem uživate tudi v dnevu pred ali po dogodku.
Kočevsko jezero je eno najčistejših jezer v Sloveniji in priljubljena točka za kopanje, ribolov, veslanje in sprehode. Obdajajo ga gozdovi, ki nudijo življenjski prostor številnim živalskim vrstam.
Med tekom vas bodo očarali zeleni travniki in skrivnostni gozd
Seveda pa vsi ti gozdovi in vmesni travniki ponujajo tudi prekrasne terene za trail tek. Trail tek je doživetje v naravi in le redki kraji ponujajo bolj prvinsko doživetje narave, kot jo ponuja Kočevsko. Kot pravijo sami za svojo destinacijo: “Divje. A prijazno.”
Za tekače je še posebej razveseljiv podatek, da boste več kot 90% časa preživeli na stezicah. Asfalt pa boste videli zgolj kakšnih 100 m na začetku in dobrih 100 m na koncu. Preostanek teka pa vas bodo poti vodile po prekrasnih gozdnih in travniških stezicah, ki jih skrivajo kočevski gozdovi.
Ohranimo naravo nedotaknjeno
Kočevsko Outdoor Festival se odvija v izjemnem, a tudi zelo krhkem naravnem okolju kočevskih gozdov. Pomembno vlogo imamo pri tem vsi vpleteni: organizatorji, partnerji dogodka, tekmovalci in vsi ostali udeleženci. Zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov – kako postati trajnostno ozaveščeni obiskovalci
Skrivnosti gozd, ki predstavlja tudi izjemen naravni habitat za mnoge divje živali, nam bo zagotovo hvaležen!

Posamično, v paru ali kar cela družina
Na Kočevsko Outdoor Festivalu lahko izbirate med 5 razdaljami, in sicer 5, 10, 15, 30 in 60 km. V petek pa vam je na voljo še vertikalni tek (2,6 km in 475m vzpona).
Posebnost dogodka pa so prijave v paru (10 – 60 km) ali pa družinksa prijava na 5. Idealna priložnost za vse tiste, ki bi se dogodivščine odkrivanja kočevskih gozdov lotili v družbi in odlična opcija za vse tiste, ki vas morda malce skrbi misel na divjino in gozdne živali. V dobri družbi je namreč vse lažje. 😉
